Napsali o nás:

https://www.vecernikpv.cz/spolecnost/26482-balada-pro-veterany

Svátek pro milovníky veteránů. Historická vozidla brázdila ulicemi Prostějova

Jako v historickém filmu si mohli v neděli dopoledne připadat návštěvníci Náměstí T. G. Masaryka v Prostějově. To totiž přivítalo již dvaadvacáté setkání veteránistů s historickými vozidly. K vidění bylo více než sto aut a motocyklů v rámci oficiální soutěže a také desítky dalších mimosoutěžních vozů.

V kategorii aut se z vítězství radoval Jaroslav Veverka z Prostějova, který do soutěže elegance přihlásil hasičský speciál Tatra 17 z roku 1928. „Původně to byla šestisedadlová limuzína, která byla dodána pro Karlovy Vary. V roce 1935 ji brněnská firma přestavěla na hasičský vůz a ten pak sloužil v Polsku,“ popsal historii unikátního vozidla Veverka, jenž sbírá především auta značek Wikow a Tatra.

V kategorii motocyklů si cenu pro vítěze odnesl Martin Hampl s motocyklem BMW R5 z roku 1936. Hodnotit přítomná vozidla mohli všichni návštěvníci přehlídky. „Letos jsme pro soutěž poprvé dali omezení na rok výroby 1970. Úroveň byla slušná. Registrovaných vozů bylo 108, ale celkově jich tu bylo daleko víc,“ prozradil předseda Hanáckého auto moto veterán klubu Petr Studený.

Po vyhlášení výsledků soutěže elegance se řidiči vydali do ulic Prostějova. V doprovodu městské policie vozidla absolvovala dva okruhy v centru města a s úderem poledne se vrátila zpět na náměstí. „Tato jízda byla původně založena jako vzpomínka na motocyklové závodníky, kteří jezdili kdysi za Prostějovsko. Potom se to postupně změnilo na setkání majitelů historických vozidel,“ popsal historii tradiční akce Studený.

Nejstarší kousek na prostějovské náměstí dovezl Milan Pulec. Jeho motocykl Zehnder byl vyroben již v roce 1920. „Mám ho doma asi třicet let. Je švýcarské výroby, protože firma Zehnder u nás zastoupení neměla. Je to takzvaný pánský model, protože se tehdy vyráběly také dámské modely. Tento motocykl se totiž musel roztlačit a dámy na něm měly šlapadla, aby se nemusely namáhat,“ vysvětlil Milan Pulec.

Ten má ve své stáji ještě starší kousky než zmíněný Zehnder. „Renovuju veterány už padesát let. Tento model je můj druhý nejstarší. Vůbec nejstarší motocykl mám z roku 1904, jedná se o Laurin & Klement, který jezdil i ve filmu Postřižiny,“ pochlubil se prostějovský sběratel.

Další svátek pro nadšence historických vozů připravuje Hanácký auto moto veterán klub na sobotu 16. června, kdy se v Němčicích na Hané uskuteční Veterán Rallye. Zrušena pro letošní rok byla naopak tradiční rallye z lázní do lázní. „Bohužel jsme po těžkém rozhodování museli akci zrušit. Příjezdové cesty do Skalky i do Slatinic jsou uzavřené,“ poznamenal smutně předseda klubu Petr Studený.

 

https://prostejovsky.denik.cz/zpravy_region/svatek-pro-milovniky-veteranu-historicka-vozidla-brazdila-ulicemi-prostejova-20180520.html

www.iprostejov.cz/cz/p/veterany-se-letos-z-lazni-do-lazni-nevydaji/

*****************************************************************************************************************************************************************************

*******************************************************************************************************************************************************************************https://prostejovsky.denik.cz/zpravy_region/svatek-pro-milovniky-veteranu-historicka-vozidla-brazdila-ulicemi-prostejova-20180520.htmlZdroj: https://prostejovsky.denik.cz/zpravy_region/svatek-pro-milovniky-veteranu-historicka-vozidla-brazdila-ulicemi-prostejova-20180520.html

Zdroj: https://prostejovsky.denik.cz/zpravy_region/svatek-pro-milovniky-veteranu-historicka-vozidla-brazdila-ulicemi-prostejova-20180520.html

Zdroj: https://prostejovsky.denik.cz/zpravy_region/svatek-pro-milovniky-veteranu-historicka-vozidla-brazdila-ulicemi-prostejova-20180520.htmZdroj: https://prostejovsky.denik.cz/zpravy_region/svatek-pro-milovniky-veteranu-historicka-vozidla-brazdila-ulicemi-prostejova-20180520.html


Film z lázní na Facebooku :

https://www.facebook.com/groups/972565699426865/permalink/1928799530470139/

********************************************************************************************************************************************************************************

Prostějovský Večerník

MOTODĚDEČCI BRALI DECH! 

FOTOGALERIE + VIDEO: Byla to prostě a jednoduše dechberoucí nádhera! Nedělní dopoledne bylo náměstí T. G. Masaryka v Prostějově určeno autoveteránům. Stovky diváků obdivovaly vzácné wikovky, tatrovky, bavoráky, Mercedesy a další skvosty z období první republiky. Organizátoři dalšího ročníku setkání s veteránisty však vystavili před budovou muzea i další skvosty z pozdější doby vyráběné v poválečné době.

Diváci na prostějovském náměstí se mohli kochat i starými motocykly. Akce byla zakončena triumfální jízdou autoveteránů ulicemi města.

Akce byla zakončena triumfální jízdou autoveteránů ulicemi města. „Jsme rádi, že nám vyšlo počasí a sešlo se tu tolik lidí, kteří mají možnost vidět pestrou přehlídku historických vozidel. Dohromady zde máme přes stovku aut a motocyklů od různých světových výrobců. Máme se opět čím pochlubit. Našinec jistě ocení, že jsou tu dnes k vidění i poklady prostějovské wikovky,“ sdělil Večerníku Hubert Grmela, hlavní organizátor výstavy historických vozidel.
 

 

*********************************************************************************************************************************************************************************

https://www.vecernikpv.cz/spolecnost/15586-milionova-auta-brazdila-region
 

FOTOGALERIE Veteráni se vydali Z Lázní do lázní podvanácté. Tradiční akce Hanáckého auto moto veterán klubu, se mohla o víkendu pyšnit rekordní účastí. Nejen co se týká počtu aktivních účastníků, ale divácké kulisy. Na automobilové krasavce z počátku minulého století, se přišly podívat stovky lidí! Patronem letošního ročníku stále populárnější akce se stal poslanec Parlamentu ČR Pavel Holík. „Veteráni jsou moje srdeční záležitost. Osobně jsem znal pan Kišku, jenž se veteránům věnoval ještě v době hlubokého socialismu. Ten mě k tomu přivedl,“ svěřil se Večerníku Pavel Holík.

Desítky naleštěných automobilů a nespočet starých motocyklů, se vydaly na svou klasickou trasu ze Skalky, přes Čechy pod Kosířem s cílem ve Slatinicích.

Největší zastoupení měly automobily Československé provenience a prim hrály Škodovky. Našly se ale i Tatrovky, Wikovy nebo další, dnes už mladším generacím nic neříkající značky. Svými rozměry byly nepřehlédnutelné i americké koráby, svým osobitým vzhledem a umístěním volantu na pravé straně pak zaujala i britská vozidla. „Letos je to dvanáctý ročník, já už akci zaštiťuji asi potřetí. Vidím, že rok od roku je tu čím dál více aut. Jsou také lépe udržovaná. Je vidět, že si akce získává stále větší kredit,“ zamyslel se Pavel Holík a dodal: „Jestli mi zdraví dovolí, rád budu spolupracovat a pomáhat i příští rok.“


Čechy pod Kosířem – Skvělou podívanou za sebou mají obyvatelé a návštěvníci Čech pod Kosířem. Do vsi pod nejvyšší hanáckou horou, konkrétně do zámeckého parku, v neděli před polednem dorazilo více než sto historických vozidel. Škody, Tatry, Pragy nebo i zástupci zahraničních značek včetně Ferrari byly pak následně zhruba hodinu k dispozici pro obdivování.

Některá auta pak pamatují už jen nejstarší z nás, jiná se teprve nedávno stala skutečnými veterány. „Dorazil jsem americkým Buickem z roku 1936. Je to čtyřlitr a může jet až sto dvacet mil v hodině," uvedl například Hubert Grmela, účastník a zároveň spolupořadatel jízdy pravidelnosti.

Ta, jako už tradičně, nese název Z Lázní do lázní. Jak už název napovídá, závod začíná ve Skalce a končí ve Slatinicích. Tentokrát však účastníci museli dorazit poněkud jinou cestou, průjezd z Kostelce do Čech pod Kosířem je totiž nyní uzavřený. Na návštěvnost to však vliv příliš nemělo. „Počasí nám přeje, rok od roku je také akce oblíbenější," uvedl spokojeně Hubert Grmela. Přestože pak na událost kromě něj jezdí řada lidí pravidelně, jiní si v neděli užili premiéru.

„Jsem zde letos poprvé, nepřijel jsem ale závodit. Jen obdivovat tu krásu," prozradil Oldřich Lošťák, který dorazil se vnukem, ale také se škodou-kabrioletem z přelomu padesátých a šedesátých let. Právě Škody byly mezi nejčastějšími vozidly, které se zúčastnily jak závodu, tak přehlídky v zámeckém parku. Mezi ty starší patřila právě ta pana Lošťáka, k nalezení ale byly také Škody 105 a 120. I ty už překračují třicetiletou hranici a tedy jednu z podmínek pro označení veterán.

Další lidé by ale dali přednost jiným značkám. „Pokud bych si měl vybrat, tak nějakou Tatru," prozradil Radoslav Holubek. Pro něj není akce ničím novým, dvanáctý ročník historické rallye Z Lázní do lázní pro něj není zdaleka prvním. „Přicházíme se podívat každý rok. Máme zde spoustu známých," sdělil.oj: https://prostejovsky.denik.cz/zpravy_region/funeni-a-rev-motoru-do-zameckeho-parku-se-sjely-historicke-skvosty-20160814.html

Zdroj: https://prostejovsky.denik.cz/zpravy_region/funeni-a-rev-motoru-do-zameckeho-parku-se-sjely-historicke-skvosty-20160814.html

                                                                               

***********************************************************************************************-

Napsali o nás:

 

Wikov, Hadimrška nebo třeba stará známa škodovka. Němčice zestárly o několik let

Němčice na Hané – Tolik historických klenotů na jednom místě se jen tak nevidí. V Němčicích se na srazu veteránů představily výstavní kusy historických aut doplněny o bohatý doprovodný program.

 

V Němčicích konáme takovýto sraz podruhé, dříve se auta sjížděla do Mořic. Kromě výstavy se vozy projedou po celém mikroregionu Němčicko. Na cestě jsou různé úkoly a poté se auta vrátí zpátky na náměstí. Vyhlašuje se zde samozřejmě i soutěž o nejhezčí motocykl a automobil," informoval Petr Studený, předseda Hanáckého klubu veteránů.Sraz veteránů v Němčicích nad Hanou

Na náměstí byly tedy k vidění opravdové kousky.

„Nejstarší automobily pochází z roku 1924. Nejcennějším vozidlem na srazu je Praga Grand, která sloužila Janu Masarykovi, když byl velvyslancem v Anglii. Kromě toho zde můžou lidé vidět například i model Tatry, která pomáhala slavným cestovatelům Hanzelkovi se Zikmundem," hodnotil zdejší výstavu Hubert Grmela, jenž si dokonce založil i vlastní muzem s historickými vo­zy.

A jak se vlastně o auta, kterými se projížděly takové osobnosti, jako byl Ferenc Futurista nebo Jan Masaryk musí starat?

„Svůj automobil jsem koupil v roce 1987 v Prostějově a od té doby se o něj starám. Musím se na tom opravovat opravdu všechno, od motoru, převodky až po nalakování celého vozidla. Řádově mi tato renovace trvá dva tisíce hodin, svěřoval se Pavel Rek vedle svého historického modelu Tatry 57 zvané Hadimrška s úctyhodným rokem výroby 1933.

Autor: Dominik Voráč

Zdroj: https://prostejovsky.denik.cz/zpravy_region/wikov-hadimrska-nebo-treba-stara-znama-skodovka-nemcice-zestarly-o-nekolik-let-20160618.html

 

Více na:  https://prostejovsky.denik.cz/zpravy_region/wikov-hadimrska-nebo-treba-stara-znama-skodovka-nemcice-zestarly-o-nekolik-let-20160618.html 

 

*****************************************

 

Napsali o nás.

 

 XX. Setkání historických vozidel na náměstí T.G.M. v Prostějově se uskutečnila v neděli   15.května 2016

Centrem Prostějova se prohnala stovka historických vozidel. Už podvacáté

Prostějov – Víc než kdy jindy zavoněl v neděli ráno na náměstí TGM v Prostějově benzín. Dostaveníčko si zde už totiž podvacáté dali vyznavači dvou, tří a čtyřkolových fešáků. U některých aut a motocyklů si návštěvníci akce zavzpomínali na mladá léta, další pak jakoby vypadla z historických seriálů.

„Před muzeem jsou kousky ze třicátých let, v dalších řadách pak ty mladší. Snažíme se to mít rozdělené trochu i podle stáří," sdělil pořadatel akce Petr Studený.

Poukázal zároveň na fakt, že se mezi vozidly daly najít i zahraniční značky. Kromě Tater a Škodovek se tak zrak mnohých zastavil také na autech značky Ford či Triumph.

„Přivedla mě sem stará auta a hlavně děti. Občas se podobných akcí zúčastňujeme," prozradila Věra Krejčí s tím, že by si mezi pětadevadesáti auty a motocykly určitě vybrala. 

Autor: Michal Sobecký

Vice na:   https://prostejovsky.denik.cz/kultura_region/centrem-prostejova-se-prohnala-stovka-historickych-vozidel-uz-podvacate-20160515.html

Zdroj: https://prostejovsky.denik.cz/kultura_region/centrem-prostejova-se-prohnala-stovka-historickych-vozidel-uz-podvacate-20160515.html


*****************************************

Dobrý den,
chtěla bych poděkovat za včerejší akci "Z lázní do lázní". Byla super.

Můj přítel vytvořil krátký sestřih z akce viz. odkaz níže.

https://www.youtube.com/watch?v=OTCQoLsoSqw

Přeji hezký den.
 
S pozdravem
 
Lucie Héniková


Fotogalerie:

https://ali-foto.rajce.idnes.cz/veterani2/
 


*****************************************
 
Napsali o nás:
 

https://www.vecernikpv.cz/co-se-stalo/z-regionu/7636-historicka-parada-s-vuni-motoru-vzbudila-tradicne-velky-zajem

https://prostejovsky.denik.cz/zpravy_region/v-cechach-pod-kosirem-bylo-rusno-podesate-privitaly-veterany-20140817.html

 

https://www.iprostejov.cz/cz/p/sberatele-vyskladali-z-kufru-aut-prave-poklady/

https://prostejovsky.denik.cz/zpravy_region/burza-aut-nabidla-i-nahradni-dily-do-trabantu-ci-matriosky-20131110.html


 

NAPSALI O NÁS - 11. DUBNA 2015

Na motoburzu u Tesca dorazili i "esenbáci" v žigulíku Prostějov – Milovníci veteránských kousků a motorističtí nadšenci si dali v sobotu dopoledne dostavení v Prostějově

 Na parkovišti u Tesca se konala tradiční motoristická burza, na níž byly k mání potřeby a díly k opravení automobilů či motocyklů.

Dnes se koná i jiná motoristická burza, která bývá větší, a většina lidí jela zřejmě tam," zhodnotil Petr Studený z Hanáckého auto moto veterán klubu, který akci pořádá. Klub pořádá burzu vždy na jaře a na podzim už zhruba desátým rokem. „Je to sice taková menší akce, ale zase je zde možné najít za přístupnou cenu věci, které na velkých burzách nejsou, nebo jsou normálnímu člověku nedostupné. Lidé v regionu mají o burzu zájem, protože máme nízké ceny vstupného a nájmu za plochy. Stačí, když prodejci prodají jednu věc, a už se jim nájem vrátí. Navíc je to oživení pro místní," uvedl Petr Studený. Na motoristické burze nemohla chybět ani fenka Dášenka, která je maskotem všech akcí. „Je to už veteránka, má devět roků. Jezdí s námi na všechny akce," usmála se její majitelka. „Pomáhá i lidem v Daliborce, kde pracuji. Vždycky se na ni moc těší, je to jako canisterapie," usmála se. Hanácký auto moto veterán klub však není organizátorem jen motoristické burzy, akce pro veřejnost pořádá téměř každý měsíc. Tradicí se již stalo setkání historických vozidel před prostějovskou radnicí, sraz veteránů v Mořicích nebo spanilá jízda Z lázní do lázní, která se koná v srpnu. „Letos jsme museli kvůli rekonstrukci náměstí a radnice zrušit květnové setkání veteránů v Prostějově. Změna se týká i srazu veteránů, který se konává v červnu v Mořicích. Letošní ročník se odehraje v Němčicích nad Hanou," uvedl Petr Studený. dnes 00:28 Autor: Hana Masaříková
Více na: https://prostejovsky.denik.cz/zpravy_region/na-motoburzu-u-tesca-dorazili-i-esenbaci-v-ziguliku-20150412.html

   NAPSALI O NÁS - 18.srpna.2014 

https://www.vecernikpv.cz/co-se-stalo/z-regionu/7636-historicka-parada-s-vuni-motoru-vzbudila-tradicne-velky-zajemProstějovský Večerník

Obyvatelé Skalky prožili nadmíru velkolepou sváteční neděli. Tato obec se už podesáté za sebou stala dějištěm oblíbeného srazu majitelů historických aut a motocyklů. Jubilejnímu ročníku jízdy „Z lázní do lázní“ naštěstí přálo počasí. Pořadatele i diváky potěšil rekordní počet účastníků. Náladu jen trošku kazily početné uzavírky silnic, kvůli kterým se letošní trasa až do zámecké zahrady v Čechách pod Kosířem musela změnit. „Početné uzavírky nám letos opravdu hodně komplikují situaci, například v žádném případě jsme nepočítali s tím, že budou uzavřeny Výšovice. Stanovili jsme však náhradní trasu, před Výšovicemi zabočíme na Němčice a přes Vřesovice, Dětkovice a Určice se vracíme zpět na původní trasu,“ popsal Večerníku přímo na místě startu Josef Jakeš, jednatel pořádajícího Hanáckého auto moto veterán klubu s tím, že pořadatele naopak těšila vysoká účast majitelů téměř 112 historických aut a motocyklů, kteří se aktivně zapojilo do závodu. Mimo ně jelo po trase ještě několik desítek neregistrovaných vozidel a motocyklů.
Krátce po desáté hodině se na trasu vydalo první historické vozidlo, následovala celá plejáda dalších nádherných kousků, včetně motocyklů vyrobených ještě v dobách první republiky. „Na této sportovní soutěži nerozhoduje maximální rychlost, ale jezdec musí dodržet průměrnou rychlost, kterou si sám při registrací stanoví, maximálně však do šedesáti kilometrů v hodině. Vítězem se stane ten, kdo projede stanovenou trasu s žádným, nebo nejmenším časovým rozdílem,“ objasnil pravidla soutěže Josef Jakeš.
Tatrovky, škodovky, mercedesy, sérovky a další i osmdesát let stará auta si mohly ve Skalce prohlédnout stovky lidí. „Jsem tady každý rok a pokaždé spatřím něco, co tady ještě nebylo. Jsou to úplné skvosty, můj děda kdysi vlastnil ještě válečný mercedes, se kterým nás vozil do školy. Od těch dob nedám na historická auta dopustit. Je až neuvěřitelné, kolik v nich mají sběratelé peněz a kolik dalších financí je stojí údržba. Je to drahý koníček,“ připustil František Mrázek, jeden z přihlížejících diváků.
V kategorií automobilů se z vítězství radoval Pavel Rek s vozem značky Tatra, který zvítězil před Petrem Hejtmanem (Praga) a Petrem Mrňou (Tatra).
Motocyklové klání ovládl Rostislav Horák na ČZ 150C, druhý skončil Josef Soukup (D-RAD) a třetí Pavel Pospíšil (JAWA-ČZ17).

Historická paráda s vůní motorů vzbudila tradičně velký zájem

FOTOGALERIE: Obyvatelé Skalky prožili nadmíru velkolepou sváteční neděli. Tato obec se už podesáté za sebou stala dějištěm oblíbeného srazu majitelů historických aut a motocyklů. Jubilejnímu ročníku jízdy „Z lázní do lázní“ naštěstí přálo počasí. Pořadatele i diváky potěšil rekordní počet účastníků. Náladu jen trošku kazily početné uzavírky silnic, kvůli kterým se letošní trasa až do zámecké zahrady v Čechách pod Kosířem musela změnit.

„Početné uzavírky nám letos opravdu hodně komplikují situaci, například v žádném případě jsme nepočítali s tím, že budou uzavřeny Výšovice. Stanovili jsme však náhradní trasu, před Výšovicemi zabočíme na Němčice a přes Vřesovice, Dětkovice a Určice se vracíme zpět na původní trasu,“ popsal Večerníku přímo na místě startu Josef Jakeš, jednatel pořádajícího Hanáckého auto moto veterán klubu s tím, že pořadatele naopak těšila vysoká účast majitelů téměř 112 historických aut a motocyklů, kteří se aktivně zapojilo do závodu. Mimo ně jelo po trase ještě několik desítek neregistrovaných vozidel a motocyklů.
Krátce po desáté hodině se na trasu vydalo první historické vozidlo, následovala celá plejáda dalších nádherných kousků, včetně motocyklů vyrobených ještě v dobách první republiky. „Na této sportovní soutěži nerozhoduje maximální rychlost, ale jezdec musí dodržet průměrnou rychlost, kterou si sám při registrací stanoví, maximálně však do šedesáti kilometrů v hodině. Vítězem se stane ten, kdo projede stanovenou trasu s žádným, nebo nejmenším časovým rozdílem,“ objasnil pravidla soutěže Josef Jakeš.
Tatrovky, škodovky, mercedesy, sérovky a další i osmdesát let stará auta si mohly ve Skalce prohlédnout stovky lidí. „Jsem tady každý rok a pokaždé spatřím něco, co tady ještě nebylo. Jsou to úplné skvosty, můj děda kdysi vlastnil ještě válečný mercedes, se kterým nás vozil do školy. Od těch dob nedám na historická auta dopustit. Je až neuvěřitelné, kolik v nich mají sběratelé peněz a kolik dalších financí je stojí údržba. Je to drahý koníček,“ připustil František Mrázek, jeden z přihlížejících diváků.
V kategorií automobilů se z vítězství radoval Pavel Rek s vozem značky Tatra, který zvítězil před Petrem Hejtmanem (Praga) a Petrem Mrňou (Tatra).
Motocyklové klání ovládl Rostislav Horák na ČZ 150C, druhý skončil Josef Soukup (D-RAD) a třetí Pavel Pospíšil (JAWA-ČZ17).
 

............................................................................................................................................................

Prostějovský deník

https://prostejovsky.denik.cz/zpravy_region/v-cechach-pod-kosirem-bylo-rusno-podesate-privitaly-veterany-20140817.html

 

Prostějovsko - Už desátý ročník si v neděli připsalo rallye historických vozidel s názvem Z lázní do lázní. Závod, ve kterém nerozhoduje maximální, ale průměrná rychlost aut a motocyklů, se i tentokrát konal na lázeňské trase Skalka – Slatinice. V Čechách pod Kosířem si pak udělaly historické stroje, z nichž většina byla starší padesáti let a jejich posádky, přestávku.

 

V rámci ní se v místním parku uspořádala, stejně jako v minulých letech, přehlídka starých korábů silnic. Nechyběly prvorepublikové vozy či velorex, k vidění byly desítky historických motorek. Zastoupena byla také prostějovská značka aut Wikov, která zanikla ve třicátých letech. Nejstarší motorka byla z roku 1926, nejstarší historický vůz pak byl Ford z roku 1929.

O účast v závodě byl nemalý zájem, někteří řidiči se přihlašovali až na poslední chvíli a počet závodníků se tak zvolna rozrůstal i těsně před zahájením rallye.

„Na stole máme ještě asi patnáct přihlášek. Většinou majitele motorek, kteří počkali, jaké bude počasí," sdělil hlavní pořadatel závodu Martin Klos z Hanáckého auto-moto veterán klubu v Prostějově.

„Myslím si, že zájem je stejný jako loni, hlavně u účastníků, kteří jsou zvyklí na tuto akci jezdit. Ti se přihlašují po internetu, nováčci a motorky spíše na místě," dodal.

Větší část programu se však uskuteční ve Slatinicích. Závěr závodu v lázeňské obci zpestří kapela Swing visitors nebo divácká soutěž o nejlepší historické vozidlo. Samotný závěr dne historických aut pak bude věnovaný vyhlášení výsledků v jízdě pravidelnosti pro dvě kategorie: motocykly a auta.

O přízeň diváků či vítězství v závodě může usilovat také Miroslav Kerner, který na akci nepatří k nováčkům.

„Byl jsem tady asi před pěti lety, ale celkově jsem tady už potřetí," řekl majitel Fordu 850 z roku 1969, po té, co dostal od chlapce v kroji uvítací občerstvení. Pro posádky vozů i návštěvníky bylo připraveno také několik stánků s pitím či jídlem, děti si mohli pochutnat na cukrové vatě. Třeba při sezení v padesátiletém traktoru.

Kromě tradičních částí programu se však každý rok přidá i nějaká novinka. Letos mělo jít o technickou, o čtečky, u kterých si hlavní pořadatel Martin Klos sliboval, že usnadní závodníkům i pořadatelům organizaci akce. Jeho přání se však příliš nesplnilo.

„Čtečky jsou, ale na startu nějak přestaly fungovat, startovali jsme tak normálně podle hodin. Nebylo by to ale s nimi špatné," okomentoval technické problémy a zároveň pochválil nápad organizátorů Miroslav Kerner.

Autor: Michal Sobecký

......................................................................................................................................................

 

 

Foto z Určic:

 

https://p377.rajce.idnes.cz/Lazne_2013/

 

https://p377.rajce.idnes.cz/nastenka/

 

Napsali o nás:

Prostějovský Večerník

Staří, ale krásní. Až se tajil dech!

Webnode

Kategorie: Z regionů | Zveřejněno 25. 8. 2013 13:55 | Napsal Redakce | Zobrazeno: 232x

Hanácký auto moto veterán klub Prostějov uspořádal v neděli už devátý ročník rallye historických vozidel Z lázní do lázní. Tato lázeňská obec se včera dopoledne stala takřka neprůjezdnou, na sraz dorazil rekordní počet účastníků i diváků. Náladu ovšem kazila velmi smutná zpráva o úmrtí dlouholetého předsedy a jednatele pořadatelského klubu Zdeňka Pittnera.

 

„Jsme velmi mile překvapeni, letos se opět rozrostl počet účastníků. Navíc přijela i auta, která tady v historii rallye ještě nebyla, například Bugatti z roku 1931,“ pochvaloval si hned na začátku akce těsně před výjezdem kolony veteránů směrem do Čech pod Kosířem Petr Studený. Jeho spokojenost byla oprávněná, na sraz přijelo sedmdesát autoveteránů a sedmatřicet motocyklů. „O půl desáté tradičně vyjedeme a takzvaným mezipřistáním bude zámecký park v Čechách pod Kosířem. Akci zakončíme ve Slatinicích soutěží elegance a vyhlášením výsledků. Snad dojedou všichni, v historii naší rallye se stalo jen jednou, že jeden z řidičů měl technické problémy,“ usmál se Pavel Studený. 

Naleštěné poválečné škodovky, mercedesy, tatrovky, fiatky, citroeny, staré americké džípy a mnoho dalších skvostů měly možnost vidět stovky spokojených návštěvníků. „Letošní sraz autoveteránů věnujeme zesnulému Zdeňku Pittnerovi. Jeho smrt nás velmi zasáhla. Věřím ale, že se dnes na nás dívá z motoristického nebe,“ dodal Pavel Studený.

**************************************************************************************************************************************************************************************

CELÝ ČLÁNEK ZDE prostejovsky.denik.cz/zpravy_region/v-centru-prostejova-se-blystela-historicka-vozidla-20130519.html

 

  V centru Prostějova se blyštěla historická vozidla 

 

Prostějov – Miluje vůni starých vozů. Obdivuje styl třicátých let minulého století. Pětadvacetiletá Monika si spolu se svým partnerem v neděli dopoledne na náměstí T.G. Masaryka v Prostějově užila osmnáctý ročník Setkání veteránistů s historickými vozidly, který tradičně pořádal Hanácký auto – moto – veterán klub Prostějov.

„Stará auta mi voní. Čím? Snad slámou v sedačkách," řekla Monika.

Jedním z veteránistů, který dorazil do centra města, byl i Petr z Prostějova. Přijel na nablýskaném motocyklu Jawa z roku 1933. „Jde o druhý vývojový model Jawy. Získal jsem ho před deseti lety jako nekompletní torzo, dohromady jsem ho dával rok," uvedl Petr.Jeho Jawa má obsah 175 kubíků, výkon 5,5 koně, spotřebuje asi 2,5 litru na sto kilometrů. Dosahuje nejvyšší rychlosti 70 kilometrů v hodině. Projedu ji tak třikrát, čtyřikrát do roka, zmínil se Petr s dovětkem, že na cesty běžně vyráží se svou moderní Škodou Roomster.

Autor:Radim Havlík

CELÝ ČLÁNEK ZDE  www.iprostejov.cz/cz/p/sraz-veteranu-vzal-prostejov-na-jizdu-vzpominek-podivejte-se/

 Spanilá jízda veteránů má cíl před radnicí Prostějov 

Ti, kdo se v neděli vypraví do centra města, spatří veterány vyrovnané v řadě. Přehlídka historických vozidel se na náměstí T. G. Masaryka bude opakovat už po osmnácté.

 

Po soutěži elegance, mezi desátou a jedenáctou, usednou řidiči starobylých vozů za volant, aby se přesunuli do Trávnické ulice. Právě odtud totiž odstartuje spanilá jízda Prostějovem. Kolona naleštěných veteránů dorazí zpátky na náměstí kolem poledne. Zrakům obdivovatelů se přitom ukáže ve Svatoplukově, Dolní, Wolkerově, Palackého či Blahoslavově ulici. Centrum obkrouží dvakrát.

„Lidé uvidí vozidla staršího data výroby, ale i novější produkce do roku 1970. Na své si přijdou i obdivovatelé motocyklů,“ slíbil jednatel Hanáckého auto moto veterán klubu v Prostějově Zdeněk Pittner s tím, že minulý rok byla na náměstí T. G. Masaryka téměř stovka veteránů. V soutěži krásy jim dávali hlasy samotní diváci.

„Vzpomínková jízda navazuje na Havránkův memoriál, který jsme pořádali dříve. Od doby, kdy prostějovský závodník Jan Havránek zahynul i s mechanikem při tréninku na mezinárodní závod do vrchu Zbraslav – Jíloviště, uplyne letos osmdesát šest let,“ doplnil Zdeněk Pittner. (das)

Prostějov – Náměstí obtočené řadou vypulírovaných automobilů a motocyklů s datem výroby až několik desetiletí starým se Prostějovanům postaraly o opravdovou podívanou. 

Střed města byl v sobotu plný jako o hodech. Víc obdivovatelů si osmnáctý sraz veteránů, který pořádal Hanácký auto moto veterán klub v Prostějově, snad ani nemohl přát. (das)

 

 Masarykovo náměstí ovládla historie

 

Prostějov - Tak trochu jiného nedělního dopoledne se dočkali Prostějované, kteří prošli po Masarykově náměstí. Viděli necelou stovku historických vozidel - veteránů, konal se totiž jejich 17. sraz.

Do města se sjela necelá stovka historických vozidel, aut i motocyklů.

„Máme zde sportovní vozy, cestovní kabriolety a podobně," vyjmenoval pořadatel Zdeněk Pittner. V rámci soutěže dostal každý návštěvník akce hlasovací lístek, na který napsal číslo svého favorita. Poté se uskutečnil zlatý hřeb programu - slavnostní projížďka vnitřním okruhem Prostějova. Veřejnost se mohla svézt historickým autobusem.

Tradiční zahájení sezony                                   

„Rok od roku se více účastníků posouvá k hranici modelů vyrobených po padesátých letech minulého století, což je škoda. Tato výstava je pro mě tradičním zahájením sezóny a pro nás „veteránisty" příležitostí pochlubit se s našimi miláčky," řekl Hubert Grmela, který se přehlídky účastní každým rokem.

Historická auta si přišli prohlédnout nejen muži ale také ženy. „Jsem tady poprvé a líbí se mi tu," řekla návštěvnice akce Hana Hlavicová. Nevadila jí ani menší účast žen.

(jač)

20.05.2012

Odkaz na článek

www.iprostejov.cz/cz/p/masarykovo-namesti-ovladla-historie/

 


 

 

Motorová nádhera: Prostějov zaplnili automobiloví

 

veteráni,

 

Prostějov  – „Podívej se, tady má starší kastli a novější blatníky. Tady k tomuhle typu patří prohnutější," poučoval svého syna Petr Vaněk, který si jako milovník starých strojů zvláště pozorně prohlížel veterány, kterých v neděli dopoledne dorazilo na náměstí do Prostějova více než sto dvacet.

„Je tady přes čtyřicet motocyklů a víc jak šedesát aut," prohlásil jednatel Hanáckého auto moto veterán klubu v Prostějově Zdeněk Pittner.

Diváci se mohli pokochat třeba luxusním Cadillacem z roku 1930,ale také mohli obdivovat  krásně zrenovované dvoudveřové kupé Škoda Garde   ze sedmdesátých let. A samozřejmě pestrou škálou nejrůznějších vozidel i vozítek z doby před i po druhé světové válce.

Vzhledem k velkému počtu účastníků bojovali organizátoři s místem.

„Nechtějí nás pustit na dlažbu, prý kvůli kapajícímu oleji. A na okraje už se pomalu nevejdeme," povzdechl si organizátor Petr Studený, předseda Hanáckého auto moto veterán klubu.

„Je to jedna z největších akcí na oživení náměstí. Ve Slatinicích nás pouští i do zámeckého parku," zapojil se do diskuze i jeden z účastníků, Hubert Grmela.

Autor: Pavel Moš

 
Odkaz na článek